
Original: $12.99
-65%$12.99
$4.55The Story
With color temperature adjustment slider to find the perfect lighting for your home!
Satco LED 8.8A19/LED/CCT Selectable/800L/60W Equivalent
Illuminate any space with ease using SATCO|NUVO's A19 lamps with ColorQuick technology. These versatile lamps allow you to choose the perfect color temperature for any room, creating an atmosphere that suits your mood. Whether you want to relax in the living room after a long day, or work in a well-lit office, our lamps offer the perfect lighting solution. Available with dimming capabilities, you can adjust the brightness to your liking. With a high 90 CRI, our lamps provide exceptional color rendering, ensuring that colors look vibrant and true-to-life. They are also rated for damp locations and enclosed fixtures, making them suitable for use in any area of your home. Ideal for use in bedrooms, living rooms, offices, table lamps, floor lamps, ceiling fans, and more, these A19 lamps are the perfect addition to any space.
- 5CCT Selectable 2700K/3000K/2500K/4000K/5000K
- 8.8 Watts, 800 Lumens
- 60W Incandescent Replacement
- Standard A19 shape for a variety of applications
- 90 CRI for exceptional color rendering
- Rated for enclosed fixtures
- E26 Base
- Dimmable
- Damp Location Rated
| Watts | 8.8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | A19 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 220 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | Type A |
| Lamp Type | Type A |
| Technology | LED |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
With color temperature adjustment slider to find the perfect lighting for your home!
Satco LED 8.8A19/LED/CCT Selectable/800L/60W Equivalent
Illuminate any space with ease using SATCO|NUVO's A19 lamps with ColorQuick technology. These versatile lamps allow you to choose the perfect color temperature for any room, creating an atmosphere that suits your mood. Whether you want to relax in the living room after a long day, or work in a well-lit office, our lamps offer the perfect lighting solution. Available with dimming capabilities, you can adjust the brightness to your liking. With a high 90 CRI, our lamps provide exceptional color rendering, ensuring that colors look vibrant and true-to-life. They are also rated for damp locations and enclosed fixtures, making them suitable for use in any area of your home. Ideal for use in bedrooms, living rooms, offices, table lamps, floor lamps, ceiling fans, and more, these A19 lamps are the perfect addition to any space.
- 5CCT Selectable 2700K/3000K/2500K/4000K/5000K
- 8.8 Watts, 800 Lumens
- 60W Incandescent Replacement
- Standard A19 shape for a variety of applications
- 90 CRI for exceptional color rendering
- Rated for enclosed fixtures
- E26 Base
- Dimmable
- Damp Location Rated
| Watts | 8.8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | A19 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 220 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | Type A |
| Lamp Type | Type A |
| Technology | LED |
















