
Original: $19.99
-65%$19.99
$7.00The Story
Satco Globe LED 6W G40/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | G40 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 320 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Globe |
| Lamp Type | Globe |
| Technology | LED |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Satco Globe LED 6W G40/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | G40 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 320 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Globe |
| Lamp Type | Globe |
| Technology | LED |
















