
Original: $19.99
-65%$19.99
$7.00The Story
SatcoΒ LED 6.5W MR16/GU5.3/LED/3000K/500L 50W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Volts | 12V |
| Shape | MR16 |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Finish | Gray |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | MR |
| Technology | LED |
Description
SatcoΒ LED 6.5W MR16/GU5.3/LED/3000K/500L 50W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Volts | 12V |
| Shape | MR16 |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Finish | Gray |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | MR |
| Technology | LED |
















