
Original: $9.99
-65%$9.99
$3.50The Story
Satco Reflector LED 6.5W R20/LED/2700K/525L 50W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Volts | 120V |
| Shape | R20 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 525L |
| Beam Spread | 107 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | Reflector |
| Technology | LED |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Satco Reflector LED 6.5W R20/LED/2700K/525L 50W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Volts | 120V |
| Shape | R20 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 525L |
| Beam Spread | 107 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | Reflector |
| Technology | LED |
















